۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سینما و تئاتر » فرهنگی
  • شناسه : 346
  • 07 فوریه 2019 - 13:02
  • 334 بازدید
  • ارسال توسط :
فیلم سرخ پوست از نگاه چهار منتقد سینمایی
چرا تماشاگران این فیلم را پسندیدند؟

فیلم سرخ پوست از نگاه چهار منتقد سینمایی

فیلم سرخ پوست همچنان از نگاه تماشاگران جزو شش فیلم اول جشنواره است.

فیلم سرخ پوست همچنان از نگاه تماشاگران جزو شش فیلم اول جشنواره است.

این فیلم با سرمایه گذاری مشترک محمدصادق رنجکشان و مجید مطلب۷ی، نویسندگی و کارگردانی نیما جاویدی، و بازی های نوید محمدزاده، پری ناز ایزدیار ،مانی حقیقی، حبیب رضایی روایت آفرینش یک عشق دراماتیک در یک زندان است که به مذاق بیینده ایرانی خوش آمده است.

نگاه چهار منتقد را درباره این فیلم بخوانید که سازندگی منتشر کرده است:

هیچکس کامل نیست / محسن آزرم

«ملبورنِ» نیما جاویدی البته فیلم بدی نبود، اما مثل خیلی از فیلم های چندسال پیش بنا را بر این گذاشته بود که در چارچوب یک آپارتمان با شخصیت هایی از طبقه ی متوسط بگذرد. داستان دروغ و پنهان کاری و ترس از گفتن حقیقت نقطه ی مرکزی آن فیلم بود.

«سرخ پوست» هیچ کدام این ها را ندارد و در عوض داستانی را دست مایه ی کارش کرده که قرار است رستگاری آدمی را به ما نشان دهد؛

یک نظامی سرسخت و کارکشته و حرفه ای که به هیچ چیزی جز امنیت، قانون و موقعیت خود فکر نمی کند و درست در روزی که قرار است ترفیع بگیرد و منصب بالاتری را به او بسپارند، گرفتار موقعیتی عجیب می شود. سؤال این است که چه چیزی می تواند آدمی را که فقط به خودش فکر می کند تغییر دهد؟

مسأله ی فیلم ظاهراً همین است که هر کسی، حتا این نظامی سرسخت و آداب دان هم، ممکن است روزی از روزها دیگر آن «ژاور» بدخلقی نباشد که جز خودش به کسی دیگر فکر نکند. آخرین جمله ی مشهورترین کمدی بیلی وایلدر را به یاد دارید؟ «هیچ کس کامل نیست.

قهرمان در سرخ پوست / سجاد صداقت، منتقد

تا اینجای جشنواره و در میان فیلم هایی که دیده ام «سرخ پوست» و «ماجرای نیمروز: رد خون» فیلم های متفاوتی بوده اند. دو کارگردان جوان این آثار تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا در فضایی متفاوت از آن چه این سال ها در سینمای ایران می بینیم، اتفاقی دیگرگون را رقم بزنند. می توان با کمی اغماض ابراز کرد که هر دو نیز موفق بوده اند و این دو فیلم توانسته فارغ از همه آیتم ها در ساختن یک فضای متفاوت با حال و هوای سینمای ایران موفق باشند.

«سرخ پوست» داستان تخلیه یک زندان قدیمی در سال ۱۳۴۷ است. زندانی در جنوب ایران که شخصیت اصلی داستان از قضا رئیس زندان است. سرگرد نعمت جاهد، رئیس زندان به همراه مامورانش در حال انتقال زندانیان به زندان جدید هستند و اتفاقاتی باعث می شود که روند این انتقال تا بعدازظهر به تاخیر بیافتد. «سرخ پوست» علاوه بر قصه و بازی های خوب، به دلیل فضاسازی یک زندان قدیمی در دهه ۴۰ و نوع وقوع اتفاقات برای فیلم دوم نیما جاویدی در مقام نویسنده و کارگردان یک تغییر بزرگ است. او در فیلم اول خود اصطلاحا یک فضای آپارتمانی را تجربه کرد و اکنون در «سرخ پوست» ماجرا را کاملا متفاوت می کند. «سرخ پوست» یک نوید محمدزاده متفاوت و واقعا سرحال نیز دارد که در نقش سرهنگ نعمت جاهد بازی فوق العاده ای از خود به نمایش می گذارد. جاهد در این فیلم یک رئیس زندان باهوش است که این ذکاوت بخش مهمی از روند فیلم را پیش می برد. فیلم در برخی صحنه ها یادآور شخصیت رئیس زندان فیلم «مسیر سبز» با بازی تام هنکس است اما این جا هوش رئیس زندان و تلاش او برای از دست ندادن موقعیت بزرگ تری که در حال خراب شدن است، باعث شده تلاش نعمت جاهد در فیلم بی نهایت واقعی به نظر برسد. حتی در یک سوم پایانی فیلم نیز گذر او از عشقش به خاطر از دست ندادن اعتبار کاری واقعا خوب از کار درآمده و می تواند مخاطب را راضی نگاه دارد..

اما آن چه «سرخ پوست» و «ماجرای نیمروز: رد خون» را به هم پیوند می زند شاید نوع حساب و کتابی است که فیلمنامه آنها با سرگرد جاهد و کمال انجام می دهند. تصمیم عجیب جاهد در پایان «سرخ پوست» بدون هیچ توضیحی و در شرایطی که فیلمنامه بر پایه های دیگری بنا شده، عملا همه آن چه جاویدی از شخصیت قهرمانش ساخته را فرو می ریزد. در «ماجرای نیمروز: رد خون» اما از همان ابتدا فیلمنامه قصد کرده که کمال را در وادی امتحان قرار دهد و برای او در پایان تعیین تکلیف هم کند. تعیین تکلیف پایان فیلم خط کشیدن بر همه آن چیزی است که در ماجرای نیمروز اول و دوم برای کمال و حتی در «لاتاری» برای موسی تصویر شده بود. هر دو فیلمنامه در انتهای راه، قهرمانانشان را تخریب می کنند. شاید معتقد باشید تخریب قهرمان هم راهی است برای پیشبرد فیلم اما نگارنده معتقد است بهترین وصف برای چنین تسویه حسابی «بی وفایی» است؛ کاری که «سرخ پوست» و «ماجرای نیمروز: رد خون» به بهترین شکل آن را انجام می دهند.

یک قدم تا تریلر هیجان انگیز / حسین عیدی زاده، منتقد

ظاهرا همه چیز آماده بوده برای ساخته شدن فیلم درجه یک تریلر هیجان انگیز. اما چنین اتفاقی نیفتاده است، چرا؟ «سرخپوست» نیما جاویدی فیلمی است خلوت و ساده؛ درست وقتی یک رئیس زندان مشغول تخلیه زندان است و دارد ترفیع می گیرد یک زندانی غیبش می زند و بازی موش و گربه ای شروع می شود. اما چرا این بازی، با همه تلاشی که گروه فنی در طراحی صحنه و فیلمبرداری انجام دادند و با وجود تدوینی که ریتمی مناسب به فیلم داده به نتیجه نمی رسد؟

بگذارید یک مثال بزنم که چطور این فیلم شیک و خوش سیما کارش را درست انجام نمی دهد. در صحنه تعقیب و گریزی کلیدی در اواخر فیلم، رئیس زندان سوار بر جیپ در جاده خاکی متوجه کامیونی می شود که معلوم نیست از کجا وسط جاده پیدایش شده و با بدبختی و به چپ و راست رفتن از کنار کامیون رد می شود و تصادف نمی کند. پشت سر جیپ رئیس زندان، خانم دکتر زندان سوار بر ژیان است و به همان اندازه عجله و دلهره دارد اما کارگردان فراموش می کند نشان دهد چطور او از سد کامیون گذشته و عجیب تر اینکه در صحنه بعدی پشت جیپ رئیس زندان با فاصله ای اندک تر از قبل در حرکت است. این مثال را داشته باشید و فکر کنید در فیلمی که مثلا در زمان واقعی رخ می دهد، رنگ موی شخصیت رئیس زندان با بازی قابل قبول نوید محمدزاده مدام تغییر می کند.

این عدم حفظ راکورد و بی دقتی درواقع خط بطلانی است بر ظاهر شیک و کنترل شده و حرفه ای فیلم و همین رویکرد را می شود در فیلمنامه هم دید؛ فیلمساز فراموش کرده اگر در ینگه دنیا تریلر می سازند و مخاطب با وجود دنیاها فاصله، با شخصیت های آنها همراهی می کند فقط به خاطر ظاهر شیک نیست، بلکه در مرحله فیلمنامه و معرفی شخصیت ها و گره افکنی آنقدر به آنها نزدیک می شویم که ترفیع گرفتن یا فرار کردن آنها برایمان مهم می شود. نیما جاویدی در فیلم دومش بعد از «ملبورن» هنوز در مرحله آزمون و خطاست، «ملبورن» را پایان جالبش نجات داد و اینجا تصور جسارت کردن جاویدی برای نساختن یک فیلم آپارتمانی زن-شوهری دیگر؛ اما این کافی نیست!

سرخ پوست؛ قبل از پایان چه گذشت؟ / میلاد حسینی

چه گونه باید با یک داستان و فیلم روبه رو شد؟ باید منتظرِ چیزی مطابقِ پیش فرض های ذهنیِ خودمان باشیم یا صبر کنیم تا جهانی که فیلم را می سازد، درک کنیم؟ گزینه ی دو اتفاقِ درست تری ست، اما از آن جایی که بسیاری از فیلم های امسال در سطحِ ایده و طرحِ کلی مانده اند و تبدیل به داستان نشده اند، پس جهانی هم ساخته نشده و همان تکه هایی هم که از دنیای پیرامون وام گرفته شده، الکن مانده. تکرارِ این دور کار را به جایی می رساند که حتا شخصی با کارتِ اهالیِ رسانه بر سینه، مقابلِ دوربین می ایستد و شکایت می کند که «فلان فیلم اصلا ربطی به دنیای واقعی و درد جامعه نداشت!» واقعا دنبالِ چنین چیزی هستید یا شوخی می کنید؟

«سرخ پوست» از نظرِ ساختِ اتمسفر موفق است و توانسته رنگ و نور و صدا و حتا حسی مثلِ بو را با مکانی که می سازد القا کند و فیلم نامه ای درست و اصولی دارد تا پیش از رسیدن به پایان. با وجودِ گنجاندنِ کدهای زیادی واضح و تاکیدش در ابتدا، اجزا سرِ جای اش است. شخصیتِ رئیس زندان هم تقریبا درست طراحی شده و رفتارِ عجیب و بیرونِ متن از او سر نمی زد (تا پیش از پایان!). به جز این ایراد که هیچ هم دلی ای نمی تواند ایجاد کند درباره ی شخصیتِ اصلی و موفقیتِ او چندانِ اهمیتی ندارد. اما ایرادِ اصلی درست در پایان آشکار می شود و عجیب است قصه ای که به هر شکلی توانسته تا حوالیِ پایان پیش برود و گره اش را باز کند، پایانی خارج از شخصیت پردازیِ رئیس زندان دارد. اویی که در جای جای فیلم آدمی جدی و سرسخت دیده می شد و با پیش آمدنِ مسئله ی ارتقای درجه اش، حالا باید مصمم تر باشد، تغییری عجیب می کند. مسئله چرایی تغییر نیست. چه گونه گیِ تغییر است که جز چند توضیح درباره ی بی گناهیِ فردی، چیزِ دیگری دیده نمی شود. «سرخ پوست» هوایی تازه دارد و نسبت به بسیاری از فیلم های دیگر جلوتر است و اگر پایانی اصولی داشت، با فیلمِ کامل تری روبه رو بودیم.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*