۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » فرهنگی » گوناگون » میراث فرهنگی
  • شناسه : 470
  • 09 دسامبر 2019 - 21:58
  • 441 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : سارا جعفری
  • منبع : جیم
مصادره مفاخر ایرانی توسط همسایه ها
فردوسی سردرگم میان ایران و تاجیکستان

مصادره مفاخر ایرانی توسط همسایه ها

مفاخر و سرمایه های فرهنگی ایران دستمایه همسایگان خارجی شده اند تا از طریق شان برای خود تمدن و فرهنگی دست و پا کنند و به ملت های دیگر فخر بفروشند.

محال است که اهل گشت و گذار در شبکه های اجتماعی باشید و به جوکی درباره حافظ، دکتر شریعتی، رازی و یا داستانی جعلی از کورش کبیر برخورد نکرده باشید. دیگر مفاخرمان را هم که به درد جوک ساختن نخورده اند، گذاشته ایم توی گنجه و تنها چیزی که ازشان به خاطر داریم، اسمی است که سال ها پیش در کتاب های درسی مان خوانده ایم. حال آن که همین مفاخر و سرمایه های فرهنگی که این چنین مورد بی مهری ما قرار گرفته اند دستمایه ای همسایگان خارجی شده اند تا از طریق شان برای خود تمدن و فرهنگی دست و پا کنند و به ملت های دیگر فخر بفروشند. امارات با ساخت نمونه ای از بادگیرها سعی می کند تا روش ساخت آن را به نام خود به یونسکو بدهد، آذربایجان ساز تار و ورزش چوگان را به نام خود ثبت کرد و ترکیه نیز در تلاش برای ثبت قهوه خانه به نام خود می باشد و این سیاهه همچنان ادامه دارد.

چندی پیش نیز خانه-موزه فارابی در ترکیه افتتاح شد و به این ترتیب در سایه غفلت و بی توجهی مسئولین میراث فرهنگی ایران، کشور ترکیه فارابی فارسی زبان را هم به نام خود ثبت نمود. اما این اتفاق دقیقا چطور و برای چه مشاهیری می افتد؟

ابن سینا

در سال های اخیر به واسطه برخی تحریف های تاریخی، برخی کشورها ابن سینا را عرب معرفی کرده اند و کشور ترکیه نیز او را حکیمی ترک می داند. این در حالی است که براساس شواهد تاریخی، ابن سینا هیچ گاه در کشورهای عربستان و ترکیه حضور نداشته است و عربی بودن برخی آثارش نیز تنها به این خاطر است که در زمان حیات او، زبان رسمی جهان اسلام و کشورهای مسلمان، عربی بوده است. در سال 1985 مسئولان یکی از دانشگاه های ترکیه نیز با نصب مجسمه ای از ابن سینا در محوطه بیرونی بیمارستانی به نام او در ترکیه، او را دانشمندی ترک معرفی کردند. کشور تاجیکستان نیز اسکناس 20 سومونی خود تصویر شیخ الرئیس ابوعلی سینا را چاپ کرد و او را تاجیکی خواند.

مولانا

فستیوال «صوفی» هر ساله در ماه سپتامبر در قونیه، برای بزرگداشت مولانا برگزار می شود. این فستیوال شامل اجرای آیین ها و مناسک خاصی همچون رقص سماع است که گردشگران زیادی را به خود جلب می کند و مشهورترین جشنواره سالانه مرتبط با آیین صوفی و بزرگداشت مولاناست. علاقه مندان مولانا همگی می دانند که در تاریخی مشخص میعادگاه آنان در قونیه است. عجیب نیست اگر بگوییم ترکیه مولانا را به یک برند برای خود تبدیل کرده و با این کار یک چرخه گردشگری برای خود ایجاد نموده است. هر چند مولانا به زبان های عربی، ترکی و حتی یونانی شعر سروده است اما بخش اعظم سروده های او به زبان فارسی هستند. در رد ادعای ترک بودن مولانا بد نیست بیتی از دیوان شمس او را به خاطر آوریم «تو ماه ترکی و من اگر ترک نیستم / دانم من این قدر که به ترکی است آب، سو»

نظامی گنجوی

دولت آذربایجان طی سال های اخیر تلاش های گسترده ای برای تخریب هویت ایرانی این شاعر پرآوازه انجام داده است. در اولین گام کتیبه های فارسی مقبره این شاعر پارسی گو را که حاوی اشعار او می شد تخریب کردند، چراکه بنا به ادعا مسئولان ذی ربط این کشور، خط فارسی کتیبه ها این شبهه را برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند که نظامی گنجوی فارسی زبان بوده است. سپس کتیبه های جدیدی را – که بعضا در حقیقت ترجمه ترکی شعرهای او هستند – در آن محل نصب شد. در قدم بعدی با پرداخت 110.000 یورو به شهرداری رم، مجسمه گنجوی به عنوان شاعری آذربایجانی در یکی از میدان های این شهر نصب گردید. این در حالی است که اصلی ترین آثار نظامی گنجوی نیز بیتی به زبانی جز فارسی ندارد. جالب است بدانید در منابع درسی و آموزشی آذربایجان هم نظامی شاعر و داستان سرایی آذربایجانی معرفی می شود.

فردوسی

عده ای از اهالی کشور افغانستان مدعی اند که فردوسی متعلق به این کشور است، زیرا بسیاری از داستان های شاهنامه در زابل، قندهار، بلخ، سمنگان و دیگر شهرهایی می گذرد که امروزه در خاک افغانستان واقع است. اما در واقع فردوسی هنگام سرودن شاهنامه، تمام این مناطق را به عنوان اجزاء ایران بیان کرده و اساسا نامی از «افغانستان» که در آن وجود ندارد، چرا که چنین اسمی آن موقع وجود نداشته. براساس منابع مختلف، ایران در زمان سرایش شاهنامه، شامل عراق امروز، افغانستان، بخش هایی از پاکستان، کشورهای شمالی ایران و دیگر مناطقی می شده که اکنون کشورهایی مستقل هستند. با این وجود شاهنامه روایت گر سرگذشت سرزمین ایران است.

این مصادره ها قطعا هشداری برای مسئولان حوزه فرهنگ و ادب و هنر کشورمان است. باید گفت که امروز، خیل عظیمی از مفاخر ایرانی، در خارج از ایران شناخته شده تر هستند تا در داخل کشور. نام گذاری خیابان ها و میادین براساس نام شعرا و دانشمندان، به تنهایی تضمین کننده بقای هویت ایرانی آن ها در انظار جهانی نیست و مستلزم فعالیت هایی بزرگتر و همه گیرتر است. چهره ها را باید به میراثی ملموس بدل ساخت تا امکان بهره برداری از آنها در عصر حاضر وجود داشته باشد. ثبت جهانی مفاخر و برگزاری رویدادهای متکی بر دستاوردها و آثار علمی و فرهنگی آن ها می تواند گام بزرگی در جهت حفظ آن ها در این رقابتِ دوست نداشتنی باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*