۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اقتصادی
  • شناسه : 81
  • 27 جولای 2019 - 19:18
  • 323 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : نگار عبادپور
کاش تنها بودیم؟
هزینه زندگی

کاش تنها بودیم؟

خوشبختانه و یا متاسفانه، ما نیازمند دیگرانیم تا معنا پیدا کنیم. ما به وجود هم نیازمندیم تا وجود داشته باشیم.

خیلی به آن فکر کرده ام. به دیگران و یا بهتر است بگویم به تنهایی!

به اینکه ما چقد خودمان هستیم و چقد دیگران. به اینکه اگر من به مثال شازده کوچولویی بودم درون یک تک کره ی خاکیِ خالی از سکنه، بازم همان می شدم که هستم؟ ارزش ها و اعتقاداتم، علایق و تنفرهایم، اهداف و آرزوهایم و حتی آن منِ آرمانیِ توی ذهنم هم همین بود؟

اگر خَلقی نبود که به آن خدمت کنم، بازهم بزرگ ترین دغدغه ام خدمت به خلق بود؟

اگر کسی نبود که برایش از زیبایی ها و زشتی ها، دلیل خنده ها و اشک ها و یا توانایی ها و دوست داشتنی هایم بگویم، بازهم تعریف این احساسات همین ها باقی می ماند؟ بدون شنونده ای از جنس خودمان، باز هم ما حرف می زدیم؟ بازهم در روزهای سخت زندگی مان که دیگران را مقصر آن می دانستیم به کنج خلوتمان پناه می بردیم و از خدا می خواستیم که کاش تنها بودیم؟ کاش دیگران نبودند؟!

می دانی گاهی به نظر، دیگران حکم تسکین دردی را دارند که اگر نبودند، آن درد هم نبود! اما حقیقت چیست؟ آیا واقعا اگر دیگران نبودند دردی هم نبود؟ یا تنها دردهایی نبودند که الان هستند و درعوض دردهایی بودند که تا کنون نبوده اند.

خوشبختانه و یا متاسفانه، ما نیازمند دیگرانیم تا معنا پیدا کنیم. ما به وجود هم نیازمندیم تا وجود داشته باشیم. دردهای ما به دست همان دیگرانی مرهم می یابند که به اشتباه می پنداریم خود، بانیِ این دردهایند. ما بیش از حد به یکدیگر وابسته ایم به حدی که حتی علایق و آرزوهایمان هم، ریشه در وجود دیگری دارد. اگر آن ها نبودند ما پوچ بودیم، بی هدف و درمانده.

اما این را بدان، هر چیز بهایی دارد. و شاید گاهی این موهبت حضور هم قدم در دنیایت، نیازمند پرداخت هزینه ای باشد! هزینه ای به واحد پول دنیا؛ درد!

قدرش را بدان. هرچه گران تر، ارزشمند تر!

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*